تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۲۰
کد مطلب : 15881
مدیر منطقه دو شهرداری قم از اجرای طرح آبیاری تحت‌فشار بوستان معصومیه(س) با هزینه‌ای بالغ‌بر 25 میلیارد ریال در دو سال گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری سید رضا حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به اجرای آبیاری تحت‌فشار در بوستان معصومیه(س) اظهار داشت: در راستای اهداف بهینه‌سازی مصرف منابع آب در فضای سبز شهری، یکی از برنامه‌های شهرداری قم در تأمین و مدیریت آب مورد نیاز فضای سبز، تغییر سیستم آبیاری سنتی به سیستم آبیاری تحت‌فشار به‌منظور افزایش راندمان آبیاری و بهره‌وری از منابع آب است.
وی با بیان اینکه در این زمینه به‌صورت سالانه پروژه‌های متعددی تعریف و به اجرا گذاشته می‌شود، افزود: این موضوع در دو زمینه در حال پیگیری است؛ نخست در زمینه توسعه فضای سبز که می‌توان بگوییم در سال‌های اخیر تقریباً 100 درصد توسعه فضای سبز با سیستم آبیاری تحت‌فشار انجام می‌شود و موضوع دوم که شاید اهمیت بیشتری دارد، تبدیل روش آبیاری سنتی  به آبیاری تحت‌فشار در عرصه‌هایی بوده که سالیان قبل کاشته شده است.
مدیر منطقه دو شهرداری قم با تأکید بر اینکه این موضوع برای شهرداری هزینه قابل‌توجهی را در پی داشته است، ابراز کرد: در این شرایط و با توجه به اهمیت آب و محدودیت منابع آب این موضوع جز اولویت‌های شهرداری در زمینه توسعه و نگهداری فضای سبز بوده است.
وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تلاش همکاران، توانستیم طی دو سال اخیر بیش از 105  هکتار از اراضی جنگلی بوستان معصومیه(س) که به روش سنتی آبیاری انجام می‌شده است را به سیستم آبیاری تحت‌فشار تجهیز کنیم.
حسینی هزینه اجرای این پروژه طی دوسال را بالغ‌بر 25 میلیارد ریال دانست و گفت: در محدوده جاده اراک بیش از 450 هکتار عرصه فضای سبز وجود دارد که تغییر سیستم آبیاری آن از چند سال قبل شروع و امیدواریم با اجرای آخرین فاز پروژه تا پایان بهار 1403  تقریباً کل عرصه به سیستم آبیاری تحت‌فشار مجهز شود.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdccs4qs.2bqp48laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما