تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۱۱
کد مطلب : 16815
مدیرکل اوقاف قم از اجرای سوگواره بصیرت عاشورایی با حضور ۶۰ نفر از مبلغان اعزامی و مستقر در ۳۵ بقعه متبرکه این استان خبر داد.
سوگواره بصیرت عاشورایی در ۳۵ بقعه متبرکه قم برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری عصر دوشنبه افزود:این سوگواره به سنت هر ساله و طبق ابلاغیه سازمان اوقاف در بقاع شاخص استان قم اجرایی خواهد شد و ۶۰ نفر از روحانیون اعزامی و مستقر اوقاف نیز در بقاع متبرکه، حسینیه‌ها، مساجد و روضه‌های خانگی فعالیت می‌کنند.
وی افزود: ۳۵ بقعه و موقوفه در سطح استان مجری این طرح هستند که در شهرستان‌های قم، کهک و جعفریه، طی دهه اول ماه محرم به اقامه عزای حسینی می‌پردازند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برنامه‌های برخی از بقاع متبرکه در دهه اول ماه محرم اظهار کرد: در حرم امامزاده علی بن جعفر(ع) و طی دو نوبت عصرگاهی و شبانگاهی، ویژه برنامه‌های سوگواری ماه محرم تدارک دیده شده‌است.
وی افزود: مراسم دهه اول همراه با ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم، به میزبانی حرم امامزاده سید علی(ع) برگزار می‌شود همچنین در گلزار شیخان در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه(س) نیز همزمان با نخستین جمعه ماه محرم، مراسمی با حضور نوجوانان و شامل بخش‌های مختلف ترتیب خواهد یافت.
اسکندری با اشاره به ویژه برنامه‌های دهه اول محرم در حرم‌های مطهر امامزادگان ابواحمد(ع)، احمد بن قاسم(ع) و عبدالله ابیض(ع) عنوان کرد: در این بقاع نیز مراسم دهه اول بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء تدارک دیده شده ضمن اینکه مسئولین حرم امامزاده احمد بن قاسم(ع) ایستگاهی صلواتی را نیز در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(ع) رو به روی پارکینگ شرقی برپا کرده‌است.
وی افزود: آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) به عنوان سومین قطب زیارتی شهر قم هم میزبانی خیل عظیم عزادارانی از اقصی نقاط ایران و جهان برای دهه اول محرم خواهد بود همچنین بقاع متبرکه امامزادگان دیگری همچون عبدالله(ع) روستای قلعه چم، ابراهیم و محمد(ع)، جعفر شهید(ع)، جعفر(ع) روستای زواریان، چهار امامزاده(ع)، پنج امامزاده(ع)، جمال‌الدین(ع)، ابراهیم و احمد(ع)، سید معصوم(ع) محمد و صفورا خاتون(ع) و امامزاده حمزه(ع) نیز مجری سوگواره بصیرت عاشورایی در دهه نخست ماه محرم امسال می‌باشد.
وی گفت: برخی از این بقاع ایستگاه‌های صلواتی هم برای پذیرایی از زائران و مجاورین برپا می‌کنند و مراسم شیرخوارگان حسینی هم در نخستین جمعه ماه محرم به میزبانی آنها برگزار می‌شود.
اسکندری با بیان اینکه در مسجد کوه خضر نبی(ع) هم مراسم دهه اول تدارک دیده شده است گفت: این ویژه برنامه هر شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء اجرا خواهد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: در شهرستان کهک نیز اجرای نیت روضه خوانی دهه اول محرم واقف موقوفه قرآنی مرحوم سعدالحکما عربشاهی با همکاری هیئت عزاداری سیدالشهداء (ع) این شهر در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: در آستان مقدس امامزادگان هادی(ع) روستای وشنوه، فاضل(ع) روستای بیدهند، نورعلی(ع) روستای کرمجگان، زینب و هاشم(ع) شهر کهک،عباس(ع) روستای ورجان، محمود و زینب(ع) روستای صرم، عیسی(ع) روستای ونارچ، اسماعیل(ع)، اسحاق(ع) روستای میم و ابراهیم(ع) روستای سیرو هم سوگواره بصیرت عاشورایی برگزار می‌شود ضمن اینکه مراسم شیرخوارگان حسینی هم در نخستین روز جمعه ماه رمضان در برخی از این بقاع تدارک دیده شده است.
کهک در فاصله ۳۰ کیلومتری مرکز شهر قم واقع شده و دو بخش مرکزی و فردو و دارای ۱۸ روستاست که ۱۰ روستای آن جزء بخش مرکزی و هشت روستا نیز جزء بخش فردو است.
جمعیت ثابت این شهرستان حدود ۴۰ هزار نفر و جمعیت شناور و متغیر آن بیش از ۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود.
اسکندری با بیان اینکه در بخش خلجستان هم چهار بقعه متبرکه امامزادگان جعفر(ع) روستای گیو، زکریا(ع) روستای عیسی آباد، هادی(ع) روستای جمیزقان و ام سلمه و ام کلمه(س) و حلیمه خاتون(س) روستای نایه، مجری سوگواره بصیرت عاشورایی هستند خاطرنشان کرد: همچنین مراسم روضه خوانی و عزاداری دهه اول محرم در حسینیه شهر قاهان تدارک دیده شده که اطعام آن از محل اجرای نیت موقوفه سید حسن قاهانی صورت می‌گیرد.
بخش خلجستان با وسعت یک هزار و ۱۰۰ کیلومترمربع در غرب و شمال غرب استان قم قرار دارد؛ این بخش دارای ۲ دهستان دستجرد و قاهان است.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcaman6.49ni615kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما