تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۵۴
کد مطلب : 16567
رییس دانشگاه قم گفت: در دولت سیزدهم با اجرای برنامه‌های مختلف علمی و پژوهشی همچون افزایش ظرفیت جذب دانشجویان خارجی، فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه جهش بسیار زیادی پیدا کرد.
فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه قم در دولت سیزدهم جهش یافت
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری حجت الاسلام و المسلمین احمد حسین شریفی روز سه‌شنبه، بیان داشت: رویکردهای بین‌المللی دانشگاه قم در این مدت به نحو افزایش یافت که تغییر نام آن به «دانشگاه بین المللی قم» با تصویب هیات امنا در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به افزایش همکاری‌های آموزشی دانشگاه قم با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بین‌المللی، گفت: انعقاد هشت تفاهم نامه همکاری علمی با دانشگاه‌های خارج از کشور، بازدید هیأت‌های خارجی از کشورهای مالزی، عراق و پاکستان و انعقاد ۹ تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه UPM مالزی، آموزش عالی پاکستان و دانشگاه های (کربلا، تکریت، وارث‌الانبیاء، التقنیه الوسطی، قاسم الخضراء) عراق، همکاری علمی دانشگاه قم با کالج شبانه روزی بوسنی هرزگوین و آکادمی اسلامی آلمان و ایجاد دفتر نمایندگی دانشگاه قم در لبنان از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه بود.
وی ادامه داد: همچنین افزایش جذب دانشجویان عراقی در سال ۱۴۰۲ در راستای تلاش‌های وزارت علوم و تفاهم دوجانبه بین وزارت علوم ۲ کشور ایران و عراق و جذب سه‌هزار دانشجوی خارجی طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و کسب رتبه اول دانشگاه‌های دولتی کشور از لحاظ جذب دانشجوی خارجی از دیگر اقداماتی بود که با هدف افزایش تعاملات بین‌المللی در دانشگاه قم صورت گرفت.
شریفی گفت: دانشگاه قم با برگزاری رویدادها و همایش‌های علمی در سطح بین‌المللی تلاش کرد تا ارتباط خود را با سایر مراکز علمی جهان افزایش دهد؛ در نتیجه اقدام‌های صورت گرفته این دانشگاه توانست در رتبه بندی تایمز و ISC جهانی جایگاه کسب کند و این مسیر را با قدرت ادامه خواهد داد.
وی تاکید کرد: براساس ارزیابی‌های انجام شده ۶ عضو هیأت علمی دانشگاه قم در لیست یک درصد و ۲ درصد دانشمندان پراستناد دنیا معرفی شده از سوی مؤسسه بین المللی lSl قرار گرفتند، که از این تعداد سه پژوهشگر از دانشکده علوم پایه و سه پژوهشگر از دانشکده فنی‌مهندسی هستند.
گفتنی است مسئولان دانشگاه قم تاکید دارند از آنجایی که قم شهری بین‌المللی است و تعداد قابل توجهی از افراد با ملیت‌های مختلف در آن ساکن هستند، دانشگاه قم از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرده و در راستای تقویت دیپلماسی علمی کشور که رکن ماندگار دیپلماسی عمومی است تمام توان خود را به‌کار گرفته‌است.
دانشگاه قم هم اکنون دارای ۶ دانشکده، هشت مرکز پژوهشی و فناوری، ۳۳ گروه آموزشی، ۱۴۰ رشته تحصیلی و مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی و پردیس بین الملل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.
حدود ۱۰ هزار دانشجو در دانشگاه قم در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به‌تحصیل هستند که حدود نیمی از این تعداد را بانوان فرهیخته پردیس خواهران و صدها نفر را دانشجویان غیر ایرانی از کشورهای مختلف جهان تشکیل می‌دهند.
نزدیک به ۳۰۰ عضو هیات علمی از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی در مراتب گوناگون علمی در دانشگاه قم حضور دارند که برخی از ایشان جز نخبگان ملی کشور محسوب می‌شوند.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcefn8z.jh8ppi9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما