تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۵۸
کد مطلب : 16554
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: در سال‌جاری برای توسعه فرآیند سیستم نگه داشت نیروهای انسانی در واحدهای تولیدی استان، ۱۰۰ دوره آموزشی برای مدیران و کارشناسان واحدهای صنعتی کوچک و متوسط فعال در قم ترتیب خواهد یافت.
۱۰۰ دوره‌ آموزشی برای مدیران واحدهای صنعتی در قم برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری وحید آشتیانی روز یکشنبه با اشاره به نقش به‌سزای آموزش در رشد و ارتقای منابع انسانی افزود: در راستای افزایش دانش و ارتقای بهره‌وری منابع انسانی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط و خوشه‌های کسب و کار استان، سال گذشته نیز، ۱۰۰ دوره آموزشی در زمینه‌های مدیریتی، مهارتی، کارآفرینی، خوشه‌های صنعتی، محیط زیست و کارشناسی برگزار گردید.
وی گفت: این دوره‌ها پس از نیازسنجی از مخاطبان اصلی یعنی شرکت‌های خدماتی شهرک‌های صنعتی، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خوشه‌های کسب و کار و سایر موارد در سرفصل‌ها بسیار ضروری و کاربردی همچون بازاریابی و فروش، مالی و مالیاتی، استاندارد، مدیریت منابع انسانی و بهداشت و ایمنی طراحی و اجرا شد.
وی ادامه داد: همچنین مقوله مدیریت منابع انسانی مهمترین چالش دهه اخیر برای کلیه کسب و کارها در سرتاسر جهان محسوب می‌شود که در صورت نادیده گرفتن آن بسیاری از کسب و کارها با مسائل بزرگی همچون تعطیلی و عدم امکان ادامه تولید مواجه خواهند شد. لذا، مدیران واحدهای صنعتی و کسب و کارهای کوچک و متوسط باید به طور ویژه برنامه ریزی برای جذب و نگه داشت نیروهای انسانی خود با ایجاد انگیزه‌های مختلف باشند که در همین رابطه و در راستای تحقق شعار سال، ۱۰۰ دوره آموزشی پیرامون این موضوع مهم امسال در قم برگزار می‌شود.
گفتنی است ۹۸ درصد صنایع این استان کوچک و متوسط هستند و نیاز است تا هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه فعالیت‌های صنعتی در قم با درنظر گرفتن این مساله باشد.
صنعت قم طی سال‌های اخیر با رشد خوبی مواجه بوده‌است و اکنون انواع مختلف محصولات در واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.
گسترش فعالیت‌های تولیدی در بخش صنعت استان موجب شده که در حال حاضر بسیاری از واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی قم برای انجام کارهای مورد نظر خود به نیروی انسانی جدید نیاز داشته باشند و به همین دلیل ظرفیت‌های فراوان برای اشتغالزایی در این بخش به‌وجود آمده‌است.
یک‌هزار و ۷۰۰ واحد بهره‌بردار با ایجاد اشتغال برای ۴۱ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قم به تولید محصولات مورد نیاز مردم مشغول هستند.
شهرک‌های صنعتی استان به دلایل مختلف همچون موقعیت ویژه در نزدیکی بازارهای بزرگ کشور و برخورداری از امکانات زیرساختی مناسب، با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌ و کارهای تولیدی مواجه‌ شده‌است.
میزان تعهد ایجاد اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم در سال ۱۴۰۲، اشتغالزایی برای پنج هزار نفر بود که در جریان آخرین پایش صورت گرفته، مشخص شد بیش از این تعداد یعنی پنج‌هزار و ۱۷۱ مورد اشتغال در بخش‌های یاد شده ایجاد شده‌است.
بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریبا تمام واحدهای تولیدی استان به صورت غیر دولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.
امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی،‌ در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده‌ را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات مورد نیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی می‌باشد که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم خانگی استان قابل مشاهده‌است.
مسئولان قم تاکید دارند از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم با تلاش‌های انجام‌شده افزون بر ۴۰ هزار شغل در این استان ایجاد شد؛ در همین رابطه یکی از رویکردهای مهم مدیریت استان در این بخش، ضمن تثبیت و افزایش فرصت‌های شغلی، کاهش نرخ بیکاری به زیر هشت درصد است.
بخش صنعت از جمله حوزه‌های پرتقاضا برای جذب نیروی کار است، در همین رابطه استفاده از نیروی انسانی ماهر همواره به عنوان یکی از مهمترین عوامل موفقیت واحدهای تولیدی مطرح است که به‌همین منظور موضوع مهم تامین نیروی انسانی مورد نیاز واحدهای تولیدی فعال استان توسط دستگاه ‌های متولی با جدیت دنبال می‌شود.
در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcaymn6.49nim15kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما