تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۵۴
کد مطلب : 16540
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: از ابتدای اجرای طرح خرید تضمینی گندم در اواخر اردیبهشت‌ماه سالجاری تاکنون بیش از ۱۱ هزار تُن گندم در این استانبه صورت تضمینی خریداری شده‌است.
۱۱ هزار تُن گندم در قم به صورت تضمینی خریداری شد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری سعید محمدی روز شنبه پیرامون این موضوع بیان داشت: همکاران ما در ۲ مرکز خرید سیلوی ملکی استان و تعاون روستایی شهرستان جعفریه آماده تحویل گرفتن محموله‌های گندم کشاورزان هستند و بسترهای لازم در این خصوص به خوبی فراهم شده‌است.
وی با اشاره به این که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری ۱۵ هزار تُن گندم به صورت تضمینی در قم خریداری شود، افزود: وضعیت موجودی سیلوی استان به صورت مستمر کنترل و مازاد گندم مورد نیاز استان از محل واردات تامین می‌شود و هیچ گونه محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.
گفتنی است با توجه به برآوردی که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان انجام شده سطح زیرکشت گندم ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این میزان پنج‌ هزار و ۴۰۰ هکتار گندم آبی و یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار گندم دیم می‌باشد.
در همین رابطه پیش‌بینی می‌شود که ۲۲ هزار تُن گندم در قم تولید شود.
اطلاعات بانکی کشاورزانی که محصول خود را به مراکز خرید تضمینی گندم استان تحویل داده‌اند به صورت روزانه بارگذاری می‌شود تا در اولین فرصتی که تامین اعتبار انجام شد، مبلغ مورد نظر به گندمکاران پرداخت شود.
تمامی محموله‌هایی که وارد مراکز خرید تضمینی گندم استان می‌شود براساس استانداردهای تعیین شده هم از نظر کیفیت و هم از نظر رطوبت و خلوص توسط واحدهای کنترل مورد بررسی قرار می‌گیرد.
امسال قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم معمولی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم گندم دروم ۱۸ هزار تومان تعیین شده‌است.
گندم مورد نیاز استان قم در سیلوی بِتُنی ۱۱۰هزار تُنی شهید آصف نخعی که در جنوب غربی شهر قم در محور قم ـ سلفچگان قرار دارد، ذخیره می‌شود؛ این سیلو از امکانات و تجهیزات کامل تخلیه و بارگیری گندم برخوردار است.
آزمایش‌های انجام شده توسط نهادهای نظارتی همچون اداره کل استاندارد نشان می‌دهد آرد توزیع شده در میان نانوایی‌های استان از کیفیت لازم برخوردار است و در ادامه نانوایان عزیز قمی نیز تلاش می‌کنند با مهارت بالای خود، نان با کیفیتی را به دست مردم برسانند، به نحوی که مسئولان حوزه آرد و نان قم بیان می‌کنند نان های تولید شده در این استان به‌خصوص نان سنگک از بهترین نان‌های کشور است.
به طور کلی حدود ۹۰۰ نانوایی در سطح شهر و مناطق مختلف استان قم فعال است و نانوایان در این استان انواع نان های مورد علاقه مردم را تولید می‌کنند. پنج کارخانه تولید آرد نیز در قم فعال است و میزان آرد مصرفی نانوایی‌ها در این استان در هر ماه بیش از ۱۰ هزار تُن است.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcfxtdy.w6dvjagiiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما