تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۹
کد مطلب : 16539
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت قم گفت:‌ در ۲ ماه نخست سال جاری بازرسان این اداره کل تعداد هشت هزار و ۲۰۸ مورد بازرسی از بازار استان انجام دادند که موجب تشکیل یک‌هزار و ۵۱۴ پرونده تخلف به ارزش بیش‌از ۱۳۰ میلیارد ریال شد.
هشت‌هزار و ۲۰۰ مورد بازرسی در بازار قم انجام شد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری اکبر ابدالی روز شنبه در این ارتباط بیان داشت: بازرسی از نحوه فعالیت‌ واحدهای اقتصادی در بازار قم به صورت منظم و مستمر توسط بازرسان اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان صورت می‌گیرد و در این زمینه از ظرفیت نظارتی سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این حوزه نیز استفاده می‌شود.
وی افزود: پرونده‌های تخلف تشکیل شده توسط بازرسان برای رسیدگی در اختیار مراجع قانونی قرار می‌گیرد و در این رابطه تلاش شده تا روند بررسی شکایات به سرعت انجام و جرایم بازدارنده برای متخلفان صادر شود.
وی ادامه داد: عموم مردم نیز می‌توانند در این رابطه گزارش‌های خود را در خصوص تخلف‌های صورت گرفته از طریق سامانه ۱۲۴ به اطلاع بازرسان اداره کل صنعت،‌ معدن و تجارت استان برسانند تا موضوع به سرعت رسیدگی شود.
گفتنی است سامانه نظارتی ۱۲۴ به ۲ طریق گزارش‌های مردمی را دریافت می‌کند؛ نخست به صورت عامه است یعنی کلیه شهروندان میٰ‌توانند با تماس با این سامانه تخلف‌ اصناف را گزارش کنند، اما نوع دوم دریافت گزارش به صورت ناظران افتخاری خواهد بود، که به صورت عمومی و تخصصی فعالیت می‌کنند، ناظران تخصصی افرادی هستند که ارتباط نزدیک‌تری با اداره صمت دارند و دوره آموزشی گذرانده‌اند.
همچنین به منظور استفاده حداکثری از توان و مشارکت مردم برای رصد و کنترل بازار و به کارگیری افراد راغب در زمینه نظارت بازار، علاوه بر حضور بازرسان در جریان نظارت بر بازار استان، طرح ناظران افتخاری و انجام نظارت‌های نامحسوس، از ابتدای سال‌جاری در استان قم آغاز شده‌است.
ناظران افتخاری کدی دارند که از طریق آن ، در صورت مشاهده تخلف، به سامانه ۱۲۴ بر اساس ضوابط مراجعه می‌کنند و اسناد تخلف تصویربرداری شده صنف مربوطه را در این سامانه بارگذاری می‌کنند. گزارشات ناظران افتخاری به صورت هدفمند توسط بازرسان بررسی شده و پس از احراز تخلف توسط بازرس، پرونده به تعزیرات ارسال می‌شود.
در بخش ناظران عمومی، همه افراد به عنوان ناظر عمومی می‌توانند مراجعه کنند و در صورت مشاهده تخلف، آن را به سامانه ۱۲۴ اعلام نمایند، بازرسان با دریافت گزارش تخلف، رسیدگی را آغاز می‌کنند، همچنین در مقایسه ناظر عمومی و تخصصی باید گفت که اگر فردی تخصصی در حوزه صنفی خاصی داشت، فقط در همان حوزه تخلف گزارش می‌دهد.
لازم به ذکر است پیرو مصوبه ستاد تنظیم بازار استان قم،‌ برای استفاده از ظرفیت‌های عظیم مردمی و گروه‌های جهادی در امر نظارت بر بازار و مقابله با گرانفروشی کالا و خدمات،‌ ثبت نام ناظران_افتخاری به‌منظور همکاری با معاونت بازرسی و نظارت اداره کل صمت استان قم از طریق سامانه b۲n.ir/Nazerqom در حال انجام است.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcdnk0f.yt09s6a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما