تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب : 16322
رئیس شورای شهر مقدس مشهد گفت: ‌امیدواریم دولت به راه‌اندازی ادامه مترو در شهر قم کمک کند، زیرا هزینه آن از عهده شهرداری خارج است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری حسن موحدیان در حاشیه هفتادویکمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شورا‌های اسلامی شهر‌های مرکز استان که به میزبانی شهر مقدس قم درحال برگزاری است، ضمن تقدیر از برگزار‌کنندگان این اجلاس در قم اظهار داشت: اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شورا‌های اسلامی شهر‌های مرکز استان فرصتی برای بررسی مشکلات و چالش‌های کلان شهرهاست.
وی شورای عالی استان‌ها را نمایندگان کل شهر‌ها دانست و افزود: متأسفانه با نوع ورود به شورای عالی استان‌ها به علت حضور نمایندگان شهر‌های کوچک و بعضا روستا نمی‌توان مشکلات و چالش‌های کلان شهر‌ها را حل کند و این در حالی است که ما در مدیریت کلان شهر‌ها مشکلاتی داریم که در این شورا مطرح نمی‌شود.
رئیس شورای شهر مقدس مشهد توقع مردم را در کلان شهر‌ها بسیار بالا دانست و بیان کرد: یک سری از مسائل در شورای عالی استان‌ها به آن پرداخته نمی‌شود و این مسائل در مجمع مشورتی رؤسای شورا‌های اسلامی شهر‌های مرکز استان‌ها مطرح شده و توسط رئیس شورای اسلامی شهر تهران به واسطه ارتباطات گسترده پیگیری می‌شود.
وی تاریخ استبدادی ایران را قبل از انقلاب یادآور شد و گفت: با وجود تأکید امام خمینی(ره) و تشکیل شورای انقلاب ما نتوانسته‌ایم از افکار استبدادی خود فاصله بگیریم و متأسفانه مسئولان ما اقتدار مدار بوده و می‌خواهند همه مسائل در اختیار خودشان باشد، در صورتی که می‌توانند ناظر باشند و حل مشکلات را از شورا مطالبه کنند.
موحدیان با ابراز تأسف از کاهش اختیارات شورا‌ها خاطرنشان کرد: شورا‌ها تجربه زیادی نداشته و مشکلاتی دارد، اما راه حل آن این است که دولت کمک کند تا شورا‌ها بتوانند توانمند شوند و اجازه دهند اختیارات شورا باقی بماند اما با آموزش و حمایت به توانمندسازی شورا‌ها کمک کند.
وی مطالبه شوراها از دولت را به رسمیت شناختن شورا دانست و ابراز کرد: شورا رقیب دولت نیست و باید حمایت شود و از شورا مطالبه‌گری کنند و رئیس جمهور در سفر‌های استانی خود در کنار دیدار با استاندار و فرماندار رئیس شورا را نیز ببیند.
رئیس شورای اسلامی شهر مقدس مشهد پرداخت حقوق شهرداری‌ها را نیز از دولت مطالبه کرد و گفت: شهرداری‌ها مظلوم هستند و این در حالی است که کلان شهرها با هزینه‌ای گران اداره شده و همین رفت و روب، حمل و نقل عمومی و مطالبات مردمی بسیار زیاد است و انتظار داریم دولت از شورا و شهرداری حمایت مالی کند.
وی به هزینه حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: ما در حالی خدمات حمل و نقل عمومی به مردم می‌دهیم که عامل کاهش آلودگی هوا بوده و دولت باید مانند سنوات قبل در خرید اتوبوس به شهرداری‌ها کمک کند، امروز هر اتوبوس ۱۰ میلیارد تومان قیمت داشته و شهرداری نمی‌تواند این هزینه را پرداخت کند.
موحدیان کمک دولت به شهر‌های مذهبی را لازم و ضروری خواند و تصریح کرد: مردم برای امور دینی و فرهنگی به شهر‌هایی مانند قم، مشهد و شیراز سفر می‌کنند و دولت نیاز نیست هزینه‌ای کند، از این رو دولت باید با کمک به شهر‌های مذهبی امکان ایجاد امکانات رفاهی نیز فراهم کند، زیرا باید خواسته فرزندان و شهروندان کم سن و سال نیز با ایجاد مراکز تفریحی در شهر‌های مذهبی تأمین شود.
وی ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی در شهر‌های مذهبی توسط دولت مطرح و یادآور شد: قم، مشهد و شیراز نیاز به مترو داشته و باید در نظر داشته باشیم سالانه ۳۰ میلیون زائر وارد شهر مشهد می‌شود و هزینه حمل و نقل در این شهر بسیار زیاد بوده و احداث هر کیلومتر مترو سه هزار میلیارد هزینه دارد که از عهده شهرداری خارج است.
رئیس شورای اسلامی شهر مقدس مشهد سپس خطاب به اعضای شورا‌های شهر خاطرنشان کرد: نباید قولی که از حدود وظایف شورا خارج بوده به مردم بدهیم و شورا باید با مردم در چهارچوب بودجه شفاف باشد تا دیوار بی‌اعتمادی خراب نشود و این اعتماد زمانی به دست می‌آید که با مردم صادق باشیم.
وی سپس شورا‌ها را مرکز مشارکت دانست و مطرح کرد: شورا‌ها با مشارکت مردم شکل گرفته و این اعتماد امکان همراهی مردم با دولت را فراهم می‌کند و اما در ابتدا باید دولت سیاست‌های خود را به صورت شفاف با شورا‌ها مطرح کند، اما متأسفانه هیچ گاه دولت از شورا‌ها دعوت نمی کند تا این گفت و گو به صورت مستقیم شکل بگیرد و دولت از شورا کمک بخواهد؛ زیرا موفقیت شورا‌ها و دولت باعث رضایت مردم می‌شود.
موحدیان در بخش دیگری از سخنان خود از شورای پنجم و ششم برای ثبات مدیریتی در شهر قم تشکر و خاطرنشان کرد: توسعه و موفقیت شهر قم به خاطر ثبات مدیریتی و نگرش شورا است و ‌امیدواریم شورای بعدی نیز شهردار را حفظ کند، زیرا شهرداری که توانسته چند شورا را پشت سر بگذارد نشان از انعطاف‌پذیری و قدرت مدیریت دارد.
وی شهر قم را شهر تمیزی دانست و بیان کرد: در چند روز گذشته در شهر قم گردش کرده و شاهد تمیزی و فضای سبز بسیار خوب شهر بوده‌ایم و ‌امیدواریم دولت به راه‌اندازی مترو در شهر قم کمک کند زیرا هزینه آن از عهده شهرداری خارج است.
رئیس شورای اسلامی شهر مقدس مشهد به پروژه مونوریل قم نیز اشاره کرد و اظهار داشت: هزینه نگهداری مونوریل بسیار زیاد بوده و نمی‌توان به عنوان مترو از آن استفاده کرد و بسیار زود از چرخه حمل و نقلی خارج خواهد شد، زیرا مونوریل برای مسیر‌های تفریحی بوده و ‌امیدواریم متروی قم به زودی تکمیل شود.
وی در پایان به ساماندهی فضای پیرامونی حرم مطهر نیز پرداخت و گفت: پیرامون حرم بسیار فضای خوب و آرامی ایجاد شده و شهر قم پیشرفت و توسعه قابل توجه‌ای را در ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی داشته است و شهر بسیار منظم و قانونمند شده است.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcdxs0f.yt09x6a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما