تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۴۲
کد مطلب : 16305
رئیس شورای اسلامی قم از برگزاری هفتاد و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراها در قم خبر داد و گفت: این اجلاسیه با هدف هم‌افزایی فکری و انتقال تجارب و همچنین توانمندسازی رؤسای شوراهای مراکز استان در تصمیم‌گیری‌های کلان در حوزه شهری برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری محسن محرری با اشاره به برگزاری هفتاد و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراها در شهر قم اظهار داشت: در دوره ششم شوراها این هشتمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مرکز استان است که با هدف بهره‌گیری از نظرات ارزشمند و کاربردی صاحب‌نظران و نخبگان جامعه شورایی کشور و با نگاهی جامع به مسائل جاری شهرهای کشور برگزار می‌شود.
وی هدف مجمع مشورتی را توانمندی روسای شوراهای مراکز استان دانست و افزود: با هم‌افزایی فکری و انتقال تجارب شاهد ارتقاء و توانمندی رؤسای شوراهای مراکز استان در تصمیم‌گیری‌های کلان در حوزه شهری و در نهایت توانمندی شهرداری‌ها خواهیم بود.
رئیس شورای اسلامی شهر قم تشکیل مجمع مشورتی را فرصت مناسب برای انتقال نظرات و پیشنهادات رؤسای شهرهای مراکز استان به عالی‌ترین مرجع شورایی کشور نیز عنوان و تصریح کرد: جلسات مجمع مشورتی همواره نقش مثبتی در همگرایی جامعه شورایی داشته و باعث شده اهم مسائل شوراها در کشور مطرح و مورد پیگیری و ارزیابی قرار گیرد.
 وی خاطرنشان کرد: در همین راستا، رؤسای شوراهای شهرهای مرکز استان در اجلاس قم در قالب کمیسیون‌های تخصصی فرهنگی و اجتماعی، سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری، توسعه و عمران و کمیسیون حقوقی و نظارت به بررسی مسائل روز پرداخته و راهکارهای جدیدی را برای چالش‌ها احصا خواهند کرد.
محرری هر یک از موضوعات مورد توجه کمیسیون‌های تخصصی را در هفتاد و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراها مطرح و بیان کرد: در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نقش شوراها در تحقق شعار سال ۱۴۰۳(پیرو تعیین شعار سال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تحت عنوان ” جهش تولید با مشارکت مردم بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی اجتماعی همچنین راهکارهای حمایت مدیریت شهری از اجرای طرح نور و آموزش فرهنگی بانوان و ضرورت توجه مدیریت شهری به افزایش نشاط اجتماعی، سرگرمی و تفریح سالم برای شهروندان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
رئیس شورای شهر قم موضوعات مورد بررسی در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری را یادآور شد و گفت: سه موضوع، بررسی و عملیاتی کردن تفاهم‌نامه همکاری شورای عالی استان‌ها با سازمان محیط‌زیست، استفاده از ظرفیت عظیم نهاد شوراها برای حفظ محیط‌زیست و هوشمند سازی خدمات شهری در این کمیسیون بررسی خواهد شد.
وی ادامه داد: در کمیسیون توسعه و عمران شهری نیز ابعاد فرونشست زمین در شهرها، توجه به سیما و منظر شهری با ملاک معماری ایرانی – اسلامی و مدیریت محلی با رویکرد توسعه گردشگری پایدار – گردشگری طبیعی بررسی می‌شود.
محرری در پایان توجه به موضوع فرسایشی شدن روند پرداخت عوارض و بدهی دولت به شهرداری‌ها را یکی از موضوعات مهم کمیسیون حقوقی و اقتصادی عنوان و تصریح کرد: در این کمیسیون نیز به موضوع تبادل‌نظر در خصوص انتظارات مردم و دولت از شوراها و بررسی محدودیت‌های قانونی موجود در حوزه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری پرداخته می‌شود.
شایان‌ذکر است هفتاد و یکمین اجلاس رسمی مجمع مشورتی در روز چهارشنبه و پنج‌شنبه ( ۲۶ و ۲۷ ) اردیبهشت‌ماه به میزبانی شورای اسلامی و شهرداری شهر مقدس قم در این شهر برگزار می‌شود.
برنامه روز نخست اجلاسیه قم پس از مراسم افتتاحیه در صبح چهارشنبه، کمیسیون‌های چهارگانه (فرهنگی و اجتماعی – حقوقی و اقتصادی – توسعه، عمران و خدمات شهری – محیط‌زیست، سلامت و بهداشت شهری) جلسات خود را برگزار می‌کنند.
همچنین در نوبت بعدازظهر در روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق جلسه خود را تشکیل می‌دهد.
در روز دوم اجلاسیه در روز پنج‌شنبه، جلسه با گزارش مصوبات کمیسیون‌ها به کار خود ادامه داده و در پایان هم بیانیه اجلاس قرائت خواهد شد.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcenx8z.jh8p7i9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما