تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۳۶
کد مطلب : 16302
مدیرعامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری قم گفت: خط انتقال از تصفیه‌خانه جامع شهر قم از پروژه‌های سال جاری است تا به‌زودی ۲۵۰ لیتر بر ثانیه پساب طی یک شبانه‌روز برای آبیاری فضای سبز تصفیه شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری پیام جوادیان در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، اظهار کرد: امروز شهر قم از نظر سرانه فضای سبز مقام سوم را در کشور بعد از اصفهان و شیراز دارد، به‌نحوی‌که این عدد به نزدیک ۲۱ مترمربع به ازای هر نفر رسیده است و شاهد رضایت شهروندان و حتی مسافران و زائران در این مورد هستیم.  
وی با اشاره به تکمیل بوستان خضر نبی(ع) به‌عنوان یک ابر بوستان، افزود: سال گذشته بوستان خضر نبی(ع) با مساحت ۵۴۰ هزار مترمربع به بهره‌برداری رسید، درحالی‌که در بسیاری از شهرها بوستان‌هایی با مساحت بیش از ۱۰ هزار مربع احداث می‌شود.  
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم خاطرنشان کرد: بوستان کوثر کنار باغ‌موزه دفاع مقدس نیز با مساحت ۳۰۰ هزار مترمربع سال جاری تکمیل و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
 جوادیان ادامه داد: بوستان زائر نیز با حدود ۲۴۰ هزار مترمربع نیز به بهره‌برداری رسید که مردم از آن استقبال بسیار خوبی داشتند، با توسعه بوستان‌ها شاهد افزایش شور و نشاط اجتماعی در شهر هستیم و برنامه‌ای مدون برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهر قم را برای چهار تا پنج سال داریم.
 وی با اشاره به موضوع تأمین آب برای نگهداری و توسعه فضای سبز تأکید کرد: برای توسعه و ماندگاری فضای سبز و بهره‌وری آن به‌خوبی دیده‌شده است، فضای سبزی که ما ایجاد کردیم، بالاترین ماندگاری را دارد و آبیاری به‌صورت هوشمند اجرا می‌شود.  
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم تصریح کرد: در شهر قم دیگر آبیاری دستی نداریم و تمام آبیاری‌ها و آب‌رسانی‌ها به‌صورت هوشمند و مکانیزه انجام می‌شود.
 جوادیان با اشاره به پروژه کلان ساخت تصفیه‌خانه ثانویه پساب عنوان کرد: یکی از اقداماتی که به‌منظور مدیریت منابع آب در حوزه فضای سبز در شهر قم انجام شد، ساخت تصفیه‌خانه ثانویه پساب بود.
 وی با بیان ساخت خط انتقال از تصفیه‌خانه جامع شهر قم در سال جاری گفت: به‌زودی ۲۵۰ لیتر بر ثانیه در شبانه‌روز پساب تصفیه‌شده که هم از نظر شرعی و هم از نظر زیست‌محیطی در وضعیت کاملاً مناسبی قرار دارد را در عرصه‌های جنگلی و کمربند سبز استفاده می‌کنیم.  
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده در یک افق پنج‌ساله، فضای شهر قم به‌صورت کامل بیمه می‌شود و هیچ نگرانی‌ای در خصوص آبیاری و مدیریت منابع آب نخواهیم داشت.  
جوادیان گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ لیتر بر ثانیه از پساب تصفیه‌شده استفاده می‌کنیم، درحالی‌که بسیاری از شهرها هنوز آبیاری فضای سبز خود را با آب شرب انجام می‌دهند.

انتهای خبر/ https://qomefori.ir/vdcb5fb8.rhb0gpiuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما