سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
پیشگامی شهرداری قم در طراحی بوستانی در طراز انقلاب اسلامی/لزوم ارائه محصولات فرهنگی در بوستان‌های شهری
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم با تأکید بر ایجاد آرامش معنوی و فرصت تربیت دینی در بوستان‌ها گفت: شهرداری قم به‌عنوان پیشگام در معرفی مسجد در طراز انقلاب اسلامی، باید در طراحی و احداث بوستان‌هایی در طراز انقلاب اسلامی نیز ورود کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری ابوالقاسم مقیمی در نشست هم‌اندیشی طراحی بوستان با طراز اسلامی – ایرانی در سالن جلسات شهرداری قم، به تشریح بخشی از برنامه‌های سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم پرداخت و اظهار داشت: از سه سال گذشته برنامه‌های سازمان در دو بخش افزایش نشاط اجتماعی و ارائه آموزش‌های فرهنگ شهروندی و همچنین ارائه خدمات منسجم برنامه‌ریزی‌شده و فضاهای عمومی ساماندهی شد.

وی به همکاری سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم در ارائه خدمات یکپارچه و هدفمند در بوستان‌ها اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته بیش از دو هزار برنامه گروه سرود و ۶۰۰ تئاتر خیابانی اجراشده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم ادامه داد: یکی از تدابیر شهرداری برای کنترل آسیب‌های اجتماعی برگزاری بیش از ۵۰۰ جشن نشاط شهروندی با محوریت طلاب بوده که در کنار این برنامه‌ها نمایشگاه‌های فرهنگی نیز برگزارشده است.

وی سپس به تعریف کاربری بوستان در نگاه شهرداری پرداخت و خاطرنشان کرد: بر اساس تعارف شهرداری، بوستان فضای بازسازی‌شده طبیعت در زندگی شهری با الزام دوری از ابنیه بوده و بر اساس آن اجازه ساخت ابنیه در بیش از ۱۰ درصد فضای بوستان داده نمی‌شود.

مقیمی با تأکید بر طراحی بوستانی در طراز انقلاب اسلامی تصریح کرد: شهرداری قم به‌عنوان پیشگام در معرفی مسجد در طراز انقلاب اسلامی، باید در طراحی و احداث بوستان‌هایی در طراز انقلاب اسلامی نیز ورود کرده تا علاوه بر همه کارکردهای بوستان، آرامش معنوی و تربیت دینی نیز به آن اضافه شود.

وی در ادامه شاخص‌های بوستان در طراز اسلامی – ایرانی را موردبررسی قرارداد و گفت: این بوستان باید با در نظر گرفتن پنج شاخصه مذهبی و استوار بر احکام دین، اجتماعی بر پایه ایجاد امنیت اجتماعی، فرهنگی با موضوع حجاب و عفاف، سیاسی با محور ولایت مداری و ایثار و شهادت، و شاخصه تاریخی و پیشینه تاریخی شهر قم طراحی شود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم نحوه طراحی فضای بوستان را نیز موردتوجه قرارداد و ابراز کرد: باید طراحی‌ها به دو شکل روباز و سرپوشیده انجام شود تا علاوه بر رعایت قانون ساخت کمتر از ۱۰ درصد از فضای بوستان، فضای موردنیاز برای برنامه‌های فرهنگی نیز تأمین شود.

وی پیشنهاد عرضه محصولات فرهنگی در فروشگاه و غرفه تنقلات را نیز مطرح کرد و افزود: برای داشتن بوستانی در طراز اسلامی – ایرانی باید محور بوستان ارائه محصولات و برنامه‌های فرهنگی بوده و از هر فضا و فرصتی برای تأمین این مهم استفاده کنیم.

مقیمی اقدامات حوزه فرهنگی را تشریح کرد و یادآور شد: در حوزه فرهنگی باید به مسئله انتقال پیام به‌صورت غیرمستقیم و با کمک گرفتن از المان‌ها و سازها و همچنین ایجاد و حفظ امنیت فیزیک و روحی با حضور هیئت‌های مذهبی و خانواده‌ها توجه خاص شود.

وی ادامه داد: پاک‌سازی بوستان‌ها از آسیب‌های اجتماعی، خارج از توان شهرداری بوده و باید  مساجد پیرامون بوستان‌ها فعال‌تر عمل کرده و ارائه محصولات فرهنگی در فروشگاه‌های بوستان‌ها به‌صورت جدی پیگیری شود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در پایان، رسیدن به بوستان‌هایی با طراز انقلاب اسلامی راه سختی ندانست و تأکید کرد: می‌توانیم با کمترین هزینه و ایجاد زیرساخت‌هایی مانند تأمین نور و روشنایی و همچنین سیستم صوتی در کمترین زمان به بخشی از این هدف دست‌یافت.**

 

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها