يكشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
مدیرکل اوقاف قم:
معیشت نیازمندان و پشتیبانی از جریان علمی کشور اولویت‌های اوقاف هستند
مدیرکل اوقاف استان قم گفت: نیازهای روز جامعه باید مورد توجه قرار بگیرند که معیشت نیازمندان و پشتیبانی از جبهه علم و فناوری دارای اولویت هستند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری روز پنج شنبه 14 مهرماه در همایش یاوران وقف که در مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد اظهار کرد: در شرایط کنونی جامعه، وظیفه مهم ما حضور در صحنه است و البته سیاست‌ها و راهبردهای اصلی توسط رهبر معظم انقلاب و مسئولان کشور تعیین می‌شود.
وی افزود: این انقلاب به راحتی به دست نیامده است؛ عزت و اقتدار و تاثیرگذاری ایران در عرصه بین‌المللی چیزی نیست که آن را دو دستی تقدیم اعتشاشگران کنیم، ما تا آخر ایستاده‌ایم و پای انقلابمان هستیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به شهادت شهید زاهدلویی در قم توسط اغتشاشگران گفت: او خادم افتخاری حرم امامزاده سید معصوم(ع) بود و تا پای جان برای آرمان‌های امام و شهدا ایستاد.
وی در ادامه به دهه وقف پرداخت و خاطرنشان کرد: وقف هنوز دچار غربت است البته نهاد وقف در طول تاریخ فراز و فرودهایی داشته است.
اسکندری با بیان اینکه همچنان از آثار و برکات دوره‌های اوج‌گیری وقف بهره می‌بریم عنوان کرد: در عین حال در برخی دوره‌ها مثل دوران پهلوی اول و دوم، وقف مورد هجمه قرار گرفت و موقوفات مورد تصرف غیر قرار گرفتند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: موقوفاتی از گذشته وجود دادند که شکی در اسناد آنها وجود ندارد ولی هنوز مشکلاتی در ثبت آنها وجود دارد؛ حقیقت این است که عزمی ملی برای حل این مشکلات وجود دارد و باید نهضت احیای وقف در ایران به وجود بیاید.
وی با بیان اینکه وقف می‌تواند بیش از بسیاری از بخش‌های اقتصادی به ایفای نقش بپردازد خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ و در راستای اجرای ۱۶ نیت واقفان، ۲۷ میلیارد تومان در استان قم هزینه شده است که به گفته استاندار قم، هیچ دستگاهی نمی‌تواند این مقدار آورده مالی داشته باشد.
اسکندری از هزینه ۵ میلیارد تومانی در حوزه سرمایه‌گذاری در موقوفات طی سال گذشته خبر داد و گفت: تعهدات اوقاف قم در مجموع حدود ۱۱۸ میلیارد تومان است و این همه مربوط به موقوفاتی است که زیر نظر اوقاف اداره می‌شوند چرا که موقوفات بسیاری دارای متولی شخصی هستند و بسا هزینه‌کردهای آنها نیز در همین حدود باشد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: اوقاف هیچ دخل و تصرفی در درآمد موقوفات ندارد مگر در راستای اجرای نیت واقفان البته از درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و با اجازه ولی فقیه، اقدامات دیگری هم انجام می‌شود.
وی در ادامه به طرح‌های گوناگون اوقاف قم اشاره و ابراز کرد: نیازهای روز جامعه باید مورد توجه قرار بگیرند که معیشت نیازمندان و پشتیبانی از جبهه علم و فناوری دارای اولویت هستند.انتهای پیام/
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها