شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
آیت الله مکارم شیرازی:
خبر خوب حرف اول را می‌زند/چند توصیه به مدیران هلال احمر
یکی از مراجع تقلید در دیدار مدیران هلال احمر با بیان اینکه امروز خبر رسانی خوب حرف اول را می‌زند گفت: باید خبررسانی شود که هلال احمر چقدر در حوادث کرمانشاه، کرمان، پلاسکو، اربعین و موارد دیگر فعال بوده است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری به نقل از دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار رئیس و جمعی از مسؤولان هلال احمر کشور با گرامیداشت دهه کرامت گفت: اسلام اهمیت فوق العاده ای نسبت به خدمت به مردم می‌دهد.

وی افزود: بهترین دلیل آن آیه معروف قرآن است که می‌فرماید اگر کسی انسانی را از مرگ نجات دهد گویا دنیایی را زنده کرده است، بر اساس روایات ظاهر آیه این است که کسی انسانی را ز غرق شدن، آتش سوزی و مانند آن نجات دهد اما معنای باطنی این است که افراد انسان‌ها را از ضلالت و گمراهی نجات دهند و به سوی هدایت دعوت کنند؛ بنابراین نجات مادی و معنوی در این آیه جمع است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ائمه طاهرین(ع) عملا برای نجات انسان‌ها و حل مشکلات مردم اقدام و خدمت می‌کردند، اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی پیشگام در این راه بودند که نشان می‌دهد کمک به نیازمندان جزو اساسی ترین تعلیمات اسلام است به ویژه اگر نیازمندان افراد حادثه دیده باشند.

وی ادامه داد: کمک کردن به افراد حادثه دیده که کار هلال احمر است از نظر تعلیمات اسلامی ثواب مضاعف دارد، بنابراین قبل از اینکه هلال احمر تشکیل شود و این گونه برنامه‌ها باشد در تعلیمات اسلامی به نحو کامل به این موضوعات اشاره شده است.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای رسیدگی به نیازمندان ابراز کرد: ویژگی هلال احمر این است که به سراغ حادثه دیدگان می‌رود، حادثه منحصر به کشور ایران نیست و در همه کشورها وجود دارد و دنیا خالی از حوادث نیست از این رو باید عده ای آماده باشند که به داد افراد حادثه دیده برسند.

وی عنوان کرد: در جاهایی که حادثه پیش می‌آید زمان بسیار مهم است، در بسیاری از موارد اگر نیروهای امدادی در ساعت اول که وقت طلایی به شمار می‌رود برسند می‌توانند افراد بیشتری را نجات دهند، گروهی باید گوش به زنگ باشند تا وقتی حادثه ای پیش آمد سریعا برای امدادرسانی اقدام کنند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کردند: هلال احمر باید افراد تحت مدیریت خود را برای سرعت عمل بیشتر تعلیم دهد، نیروهای امدادی باید تمرینات و مانور لازم را داشته باشند تا با سرعت وارد عمل شوند، نیروها باید با آموزش‌های قوی پرورش داده شوند تا در زمان نیاز وجود خود را نشان دهند.

وی اضافه کرد: هلال احمر باید اولویت‌ها را در نظر داشته باشد، گاهی ممکن است دو حادثه اتفاق بیفتد که یکی حاد و دیگری غیر حاد است که باید با رعایت اولویت‌ها عمل کرد؛ باید به نیروها آموزش داده شود تا از سرمایه‌ها و امکانات موجود حداکثر استفاده را انجام دهند تا اسراف و اتلاف نشود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه امکانات هلال احمر محدود است، بیان کرد: گاهی نیازها نامحدود است و در این صورت باید با برنامه ریزی دقیق و مصرف درست کارها را پیش برد تا امکانات هدر نرود و از خیرین کمک گرفته شود.

وی افزود: هلال احمر می‌تواند در زمینه کمک به حادثه دیدگان و پرورش روح انسانیت و نوع دوستی در نیروها اثرگذار باشد،  انسان صدقه دهنده و یاری رسان به نیازمندان پرورش روحی پیدا می‌کند و روح انسانیت در او تقویت می‌شود؛ بنابراین هلال احمر می‌تواند برای جوانان درس شود تا علاوه بر استفاده از ظرفیت جوانان، به آنان درس انسانیت و فداکاری دهد.

این مرجع تقلید تأکید کرد: امروز خبر رسانی خوب حرف اول را می‌زند، باید خبررسانی شود که هلال احمر چقدر در حوادث کرمانشاه، کرمان، پلاسکو، اربعین و موارد دیگر فعال بوده است، باید اخبار کارها منتشر شود چرا که سرمایه اصلی هلال احمر اعتماد مردم است، اگر سرمایه اعتماد وجود داشته باشد جلب کمک انسانی و مادی می‌شود.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها