شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
8 تئاتر از قم در خارج از کشور به روی صحنه رفت
رئیس انجمن هنرهای نمایشی قم با بیان اینکه ظرفیت های تئاتر این استان فراتر از کشور است گفت: هشت تئاتر از هنرمندان استان در 10 سال گذشته در کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به روی صحنه رفته است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری اصغر نوبخت افزود: با وجود اینکه تئاتر قم از سال های رونق خود فاصله گرفته ولی همچنان حرف های زیادی برای گفتن در سطح کشور دارد که اعزام گروه های مختلف تئاتر این استان به کشورهای مختلف تایید کننده این ادعاست.
وی با بیان اینکه برخی از این نمایش ها مانند نمایش شام آخر با موضوع دفاع مقدس در 10 کشور جهان به روی صحنه رفته است ادامه داد: ظرفیت تئاتر و هنرهای نمایشی در استان بسیار بالاست که توجه به آن می تواند موجب تحول در تئاتر استان شود.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی قم وجود 500 هنرمند تئاتر، 20 استاد هنر تئاتر و 70 لیسانس تئاتر در حوزه های مختلف کارگردانی، نمایشنامه نویسی، طراحی لباس، طراحی صحنه و گریم را از جمله ظرفیت های تئاتر استان دانست و افزود: قم قابلیت تبدیل به قطب مهم تئاتر کشور به ویژه در حوزه تئاتر دینی را دارد که دستیابی به این هدف نیازمند درک اهمیت هنرهای نمایشی و اثرگذاری آن بر مخاطبان از طرف مسئولان است.
نوبخت ادامه داد: نمایش «یک دختر، یک سرباز» نخستین بار در سال 1385 توسط گروه تئاتر ایده به تولید رسیده و موفقیت هایی از جمله کسب هفت جایزه نخست سیزدهمین جشنواره تئاتر بین‌المللی کودک و نوجوان، حضور در جشنوارهای هند، مالزی و امارات یکی از نمایش های موفق سال های اخیر قم در حوزه کودک ونوجوان است.
وی افزود: «شام آخر» در ژانر دفاع مقدس و بی کلام از دیگر نمایش های موفق استان قم در سال های اخیر است که این نمایش در کشورهای مختلف مانند اسلواکی، ترکیه، دانمارک، سوئد، ژاپن و کشورهای مختلف دیگر به روی صحنه رفته است.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی قم ادامه داد: نمایش «خدا خوب است»، «قصه پادشاه سرزمین قصه ها»، «حسنک کجایی»،«بهترین مامان این حوالی»، «گاراژ تیاتر» و «ایده» از جمله آثاری است که در سال های اخیر درکشورهای خارجی از جمله ژاپن، لبنان، سوئد، هند، ارمنستان، به روی صحنه رفته اند.
تئاتر قم در زمینه های مذهبی- آئینی، کودک و نوجوان و دفاع مقدس ید طولایی داشته و اساتید و پیشکسوتان زیادی در این شهر تلاش فراوان برای تئاتر استان و کشور را متحمل شده اند.
قم دارای بیش از هشت گروه تئاتر فعال از جمله گروه تئاتر آئین، امروز، ایده، عرشیان، طراوت، سایه روشن، خانه پرواز و گاراژ تیاتر می باشد.

برچسب ها : اصغر نوبخت
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها