پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
آیت الله العظمی مکارم شیرازی بیان کرد:
اقدام بانک مهر اقتصاد در خصوص بخشش وجه التزام قابل تقدیر است
رئیس اداره امورشعب و روسای دوایر استان قم با مرجع عالیقدر تشیع حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دیدار و گفتگو نمودند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری به نقل از روابط عمومی بانک مهر اقتصاد استان قم: آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با بهروز درخشان-رئیس اداره امور شعب- و روسای دوایر بانک مهر اقتصاد استان قم  با بیان این که تاسیس بانک ها از دو نظر ضروریت دارد، اظهار داشت: اقتصاد و زندگی مردم بدون بانک نمی شود، در واقع مردم یک مرکزی را برای حفظ اموال خودشان می خواهند.

  وی ادامه داد: از سوی دیگر مردم سرمایه هایی دارند و این سرمایه ها کوچک است و کاری نمی توانند انجام دهند اما این سرمایه ها در بانک ها تجمیع شده و درکارهای اقتصادی سرمایه گذاری می شود.

   وی افزود: ما طبق تعلیمات اسلام نمی توانیم برای پول سود بگیریم مگر در قالب عقود اسلامی که در شورای نگهبان نیز تایید شده است.

 آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از قوانین بانکی ابراز داشت: تنظیم برنامه های بانک ها اساسش درست نیست که اصلاح آن در اختیار مجلس و نهادهای قانون‌گذار است.

 این مرجع تقلید افزود: نکته دیگر فاکتورهای صوری است که از مردم گرفته می شود در واقع بانک ها فکر می‌کنند که منافع آن ها به خطر می افتد و به مشتری می گویند فاکتور بیاورد که در عمل صوری است.این گونه اقدامات بانک ها را غیراسلامی می کند که باید با همفکری همه مسئولان حل شود.

 آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: موضوع مهم دیگر این که تمام اموال مردم نزد بانک‌ها است به همین دلیل باید یک مبلغ قابل توجهی برای قرض الحسنه در نظر بگیرند که این کار نیز انجام نمی شود.

 وی به اخذ وجه التزام نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص وجه التزام باید بگوییم در اسلام اگر فردی مالی داشته باشد و قرضش را ندهد باید طبق حکم حاکم شهر جریمه بدهد.

 آیت الله العظمی مکارم شیرازی ادامه داد: اقدام بانک مهر اقتصاد درخصوص بخشش وجه التزام خوب است و باید ادامه داشته باشد.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر مشکلات اقتصادی را پیش آورده است، تصریح کرد: در این زمان ها باید بانک ها با سعه صدر و خویشتن داری با مردم برخورد کنند.

 

 

  ایشان در بخش پایانی سخنان خود خاطر نشان کرد: بانکداری امروز خیلی پیچیده شده است و باید بانک ها با کارشناسان مختلف بانکی مشورت کرده و راهکارهای مناسبی را برای ادامه کار و رفع مشکلات مردم در پیش بگیرند.

  شایان ذکر است در ابتدای این دیدار بهروز درخشان- رئیس اداره امور شعب استان قم- به ارائه گزارشی از عملکرد بانک مهر اقتصاد در راستای اجرای بانکداری اسلامی و فعالیت ها و اقدامات بانک مهر اقتصاد پرداخت و اظهار داشت: بانک مهر اقتصاد درحوزه پیاده سازی بانکداری بدون ربا تلاش مضاعف دارد و این بانک کمک به اقتصاد داخلی، رونق تولید و اشتغالزایی را از اهداف خود و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی لحاظ نموده است و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری بسیاری از تسهیلات به صورت خرد و کلان را در راستای اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال، کمک به تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی پرداخت نموده است.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها