پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی:
بانکداری اسلامی هدف اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است
آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی گفت: بانکداری اسلامی هدف اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار با بهروز درخشان-رئیس اداره امور شعب - و روسای دوایر بانک مهر اقتصاد استان قم ضمن تبریک عید غدیر و گرامیداشت هفته بانکداری اسلامی، اظهار داشت: موضوع بانکداری اسلامی از مسائل کلیدی اقتصاد و جامعه است و به معنای کلی، بانکداری اسلامی هدف اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: بانکداری اسلامی بحث های زیادی دارد و باید متخصصان اقتصاد راهکارهای خود را ارائه کنند و حوزه های علمیه در مرحله بعد وارد عمل شوند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با طرح این سوال که بانک چه وظیفه و هدفی دارد و جایگاه بانک کجاست، تاکید کرد: متاسفانه در کشور برخی بانک ها به سمت بنگاه داری رفته اند به طوری که هم اکنون مشکل اصلی وجود نقدینگی در کشور است و ریشه آن به بانک ها بر می گردد.

وی با بیان این که مردم باید از جهت فقهی به بانک اعتماد کنند، ابراز داشت: در واقع بانک باید یک واسطه گر بین تولید کننده و سرمایه گذار باشد.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: اگر بانک به این مسئله برسد که به دنبال افزایش سرمایه‌اش نباشد، این بانک می تواند جوابگوی مشکلات اقتصادی کشور باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که بانک را نمی توان از حلقه اقتصاد حذف کرد، ابراز داشت: بانک باید امانتدار اموال مردم باشد و آن را در اختیار تولید کننده قرار دهد تا تولید در کشور افزایش یابد.

وی ادامه داد: نکته دیگر مسئله بانکداری اسلامی است، یعنی بانکی که در آن ربا نباشد، اگر بانک ها واقعی عمل کنند و تسهیلات به صورت صوری و ساختگی نباشد دیگر بحثی در خصوص ربا وجود خارجی نخواهد داشت.

آیت الله فاضل لنکرانی خاطر نشان کرد: مضاربه یکی از اصول اصلی اسلامی است و هیچ مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: بانک بدون ربا موضوعش خیلی روشن است. ما در اسلام یک مسئله داریم که ربا نام دارد بدین صورت که قرض بدهیم برای دریافت زیاده، که حکم و شرایط آن نیز مشخص است اما اگر پرداخت کننده قرض دریافت زیاده ننماید ولی قرض گیرنده با رضایت خود زیاده ای را پرداخت نماید این زیاده نیز ربا نمی باشد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: متاسفانه در ذهن جامعه این موضوع را به اشتباه دیکته کرده اند که سود پول ربا است در حالی که سود پول مضاربه و عقود ربا نیست.

وی با بیان این که بسیاری از فقهای ما عقود مضاربه و جعاله را قبول دارند، بیان داشت: نکته اصلی این جا است که عقود ربا نیست و در واقع مضاربه یک عقد شرعی است که باید مردم این را بدانند، فقط باید مراقبت کنیم که در پرداخت تسهیلات در قالب عقود اسلامی واقعی باشد.

برچسب ها : مهر اقتصاد
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها