يكشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹
جعفر قنادباشی؛
واکاوی اهداف صهیونیستها از تهدید مقاومت فلسطین به جنگ تمام عیار
«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا در اظهار نظر اعلام کرده است که این رژیم در شرایط نبرد با گروه های مقاومت فلسطین در نوار غزه به سر می بَرد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا در اظهار نظر اعلام کرده است که این رژیم در شرایط نبرد با گروه های مقاومت فلسطین در نوار غزه به سر می بَرد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شده که تل آویو خود را برای هر سناریویی جهت مقابله با گروه‌های مقاومت مستقر در نوار غزه آماده کرده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که حتی شخصیت‌ها و رسانه های صهیونیستی نیز نسبت به تبعات و پیامدهای هولناک هرگونه ماجراجویی مجدد نتانیاهو علیه مقاومت در اراضی اشغالی فلسطین هشدار می دهند و گذشته تلخ تل آویو در نبرد با مقاومت را یادآوری می کنند. به عنوان مثال «تزیپی لیونی» وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در اعترافی تلخ صراحتا گفته است که اسرائیل در نبرد اخیر خود با حماس نتوانست موفقیتی کسب کند. لیونی همچنین تأکید کرد که در جریان نبرد اخیر تل آویو با گروه های مقاومت، اسرائیل از تأمین امنیت شهرک نشینان عاجز ماند و در نهایت نتوانست نبرد با حماس را مدیریت کند.

تمامی این ها درحالی است که علاوه بر مقامات و شخصیت های صهیونیستی، شهرک نشینان و رسانه‌های وابسته به این رژیم نیز به این نتیجه رسیده اند که تل آویو در نبردهای خود با حماس پیروزی کسب نکرده است. پایگاه عبری زبان «والا» با انجام یک نظرسنجی و انتشار نتایج آن، بر این واقعیت تلخ صحه گذاشت. این پایگاه اعلام کرد که 44 درصد از شهرک‌نشینان صهیونیست معتقدند که اسرائیل در نبرد با گروه های مقاومت پیروز نشده است و در این میان، تنها 27 درصد معتقدند تل آویو موفق به کسب پیروزی شده است. بر اساس نظرسنجی این پایگاه صهیونیستی، 29 درصد از شرکت کنندگان نیز دیدگاه خاصی در این زمینه نداشته اند. لذا بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی هرگونه حماقت مجدد نتانیاهو برای آغاز نبرد فراگیر علیه مقاومت در غزه را نوعی خودکشی قلمداد می کنند.

هدف صهیونیستها از تهدید به جنگ فراگیر

در خصوص اینکه صهیونیستها تلویحا و یا تصریحا در خصوص احتمال آغاز جنگ فراگیر علیه گروه های مقاومت فلسطین در نوار غزه سخن می گویند، باید گفت که هدف اصلی رژیم صهیونیستی از این تهدیدات مستقیم و غیرمستقیم، ایجاد نوعی «بازدارندگی» است. باید توجه داشت که راهپیمایی های بازگشت که از تاریخ 30 مارس آغاز شد، مبارزاتِ ضد صهیونیستی را نه تنها در محدوده اراضی اشغالی بلکه در تمامی نقاط منطقه به صورت فزاینده و چشمگیری، افزایش داده است. این راهپیمایی ها امروز به یک حماسه سراسری تبدیل شده است که در حال حاضر به عنوان بزرگترین دغدغه و نگرانی امنیتی رژیم صهیونیستی در سطح منطقه محسوب می شود. این درحالی است که مقامات صهیونیستی پس از ظهور و بروز داعش در منطقه و توجه ویژه رسانه ها و افکار عمومی به این پدیده شوم، مسأله فلسطین را برای خود تمام شده فرض کرده بودند.

لذا اکنون صهیونیست ها با چشمان خود می بینند که تصوراتشان به صورت شگفت انگیزی با واقعیت تطابق پیدا نکرده است. درست به همین دلیل است که صهیونیستها با تهدیدات مستقیم و غیرمستقیم خود برای انجام یک عملیات نظامی گسترده و فراگیر علیه محور مقاومت در فلسطین، تلاش می کنند برای خود قدرت بازدارندگی در برابر این محور ایجاد کنند. به نظر نمی رسد که آنها باطنا از جنگ فراگیر علیه مقاومت استقبال کنند. آنها طی 12 سال گذشته دارای سه تجربه تلخ از نبرد با مقاومت دارند. جنگ 22 روزه، جنگ 8 روزه و جنگ 51 روزه سه تجربه تلخ آنها محسوب می شود. در هر سه جنگ، این صهیونیستها بودند که دست تسلیم بالا بردند و خواستار برقراری آتش بس شدند و نه گروه های مقاومت. برهمین اساس، صهیونیستها خود نیک می دانند که تکرار این تجربه اقدامی ابلهانه و هزینه ساز خواهد بود.

اما این بدان معنا نیست که صهیونیستها به دنبال جنگ کم شدت نیستند. بلکه برعکس، آنها از چنین جنگی استقبال نیز می کنند. آنها به دنبال آن هستند تا از یک سوی هم به گروه های مقاومت ضربه وارد کنند و هم در مقابل، مورد هدف حملات آنها قرار نگیرند. لذا در این مسیر، بهترین گزینه را برای خود، جنگ نامحدود و کم شدت تلقی می کنند. البته در این خصوص هم اشتباه می کنند چرا که تحولات حدود سه هفته اخیر به خوبی نشان می دهد که گروه های مقاومت قاطعانه به حملات محدود تل آویو واکنش نشان داده اند. در نتیجه همین حملات بوده است که آژیر خطر در بسیاری از مناطق واقع در اطراف غزه به صدا درآمده است. لذا تهدیدات صهیونیستها برای ورود به جنگ همه جانبه در واقع برای متوقف ساختن حملات موشکی گروه های مقاومت و همچنین متوقف ساختن راهپیمایی های بازگشت صورت می پذیرد.

پیام هشدارآمیز مقامات صهیونیست به «نتانیاهو»

در تاریخ نبردهای جهان تقریبا دیده نشده است که یک گروه کوچک (حماس) آن هم در یک محدوده کوچک مانند غزه یک ارتش مجهز و تا دندان مسلح را شکست دهد. این یک افتخار بزرگ و ثبت شده است و صهیونیستها هم نمی توانند بدان خدشه ای وارد سازند. اعترافات مقامات کنونی و سابق صهیونیست همچون لیونی به عدم موفقیت صهیونیستها در نبرد با گروه های مقاومت برگ زرین دیگری را به سلسله موفقیت ها و دستاوردهای این گروه ها اضافه می نماید. مسلما این اعترافات بدان معناست که جامعه صهیونیستی نسبت به هرگونه ماجراجویی ابلهانه نتانیاهو نگران هستند. این اعترافات تنها ناظر برگذشته نیست بلکه در بیشتر موارد، ناظر بر آینده است. مقامات صهیونیستی با این اعترافات این پیام را به نخست وزیر رژیم صهیونیستی مخابره می کنند که تو در گذشته بارها در مقابل مقاومت شکست خوردی و در صورت اتخاذ مجدد هرگونه تصمیم اشتباه، اسرائیل را به دردسر بزرگی خواهی انداخت. بنابراین، این اعترافات نوعی التیماتوم به نتانیاهو محسوب می شود. مقامات صهیونیست به صورت تلویحی به نتانیاهو یادآوری می کنند که وی قادر به کسب پیروزی در مقابل گروه های مقاومت در فلسطین نیست.

ابتکار نوین فلسطینیان در نبرد با صهیونیسم

اخیرا در جریان نبرد میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان شاهد ابتکار جدیدی از سوی شهروندان فلسطینی بوده ایم و آن هم استفاده از بالن ها و «بادبادک های آتش‌زا» بوده است؛ اقدامی که در واقع یک ابتکار بسیار نوین محسوب می شود و صهیونیستها را به شدت نگران ساخته است. اینکه فلسطینیان توانسته اند با ابتکار خود از طریق بادبادک های آتش‌زا امنیت رژیم صهیونیستی را با مخاطره مواجه سازند، یک اتفاق شگفت انگیز در تاریخ نظام سیاسی جهان محسوب می شود. این یک ابتکار مهمِ ضد اشغالگری تلقی می گردد. این ابتکار بسیار مهم و استراتژیک در نتیجه محاصره همه جانبه نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی حاصل شده است. زمانی که شهروندان فلسطینی از همه طرف محاصره شده و از سلاحی برای دفاع از خود برخوردار نیستند، طبیعی است که به چنین ابتکار موفقیت آمیزی متوسل شوند. مقامات صهیونیست هیچگاه پیش بینی نمی کردند که با این ابتکار ساده و در عین حال شگفت انگیز و موفقیت آمیز، تا این حد گرفتار شوند. آنها آنقدر تحت تأثیر بادبادک های آتش زای فلسطینیان قرار گرفته اند که تصمیم دارند عاملان استفاده از این بادبادک ها را به اعدام محکوم کنند. بادبادک های آتش زا نشان داد که صهیونیستها تا چه حدی آسیب پذیر هستند. همین آسیب پذیری آنها موجب شده تا موجی از ترس و وحشت بر صفوف شهرک نشینان حاکم شود. این ترس و وحشت به عدم اعتماد به نفسِ ناشی از اشغالگری و کودک‌کُشی صهیونیستها باز می گردد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .