پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
احیای فاطمیه، احیای حق خدا است
فاطمیه یعنی دفاع از ولایت و امامت و صرفا بحث غصب خلافت نبوده است، فاطمیه یعنی زمانی که به مردم اعلام کنیم در آن روز به خدا ستم و ظلم شد از این رو فاطمیه دفاع از خدا است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری، آیت الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از طلاب و مبلغان خراسان جنوبی که در بیت مرحوم حضرت آیت الله فاضل‌لنکرانی در قم برگزار شد، با اشاره به جایگاه تبلیغ و ضرورت آن در شرایط فعلی، بر اهمیت تبلیغ در فضای مجازی و پاسخ به شبهات  تأکید کرد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به رشد عرفان های نوظهور و ایجاد انحراف در ذهن جوانان افزود: امروز از جمله رسالت های مبلغین شناخت فرقه های نوظهور و مکاتب جعلی مبانی و اهداف آنها  و معرفی این موارد به مردم و جوانان است.

این استاد حوزه از دیگر رسالت های مبلغین را تبلیغ صحیح دین در میان جوانان، اشاعه ونشر مبانی دینی، ارزشی، اخلاقی، اعتقادی و معرفیت برشمرد و اظهارداشت: بالاترین منبع برای نشر معارف دینی، قرآن و سخنان اهل بیت(ع) می باشد. اگر مبلّغ از این مبانی غنی استفاده کند، قطعا می تواند پاسخ گوی خوبی به همه شبهات اعتقادی و ... باشد.

وی با بیان این که جامعه امروز نیازمند به طلاب، روحانیون و مبلغان عالم، با اخلاق و عالم به عمل است، بیان داشت: امروز در شرایط قرار داریم که جامعه و مردم دنیا بیش از گذشته تشنه معارف الهی هستند و زمانی می توانیم این چنین جامعه ای را سیراب کنیم، که خود از معارف الهی سیراب شده باشیم.

آیت الله فاضل ‌لنکرانی بعضی از سخنان در مورد حوزه در مورد عدم رشد علمی حوزه را نادرست درست و افزود: حوزه امروز با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. امروز حوزه علمیه در رشته های مختلف می توانند پاسخ گوی بسیاری از سوالات باشد ولی این بدین معنا نیست که باید در همین اندازه متوقف شد، بلکه باید بیش از گذشته فعالیت علمی کرد تا سبب رشد نظام و جامعه شد.

 وی بر اهمیت پاسخ گویی به مسائل و نیازهای روز از سوی حوزه تأکید و درعین حال اضافه کرد: یکی از مهمترین رسالت های حوزه  در کنار تعلیم و تربیت و پاسخ گویی به شبهات و حرکت علمی براساس نیاز روز، تربیت عالمان و فقیه است چون مجتهد و فقیه حقیقی کسی است که به مرحله دین شناسی رسیده است و اساسا معتقدیم کارشناس و دین شناس با قطع نظر از اجتهاد یک معنای تسامحی و مجازی است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به اهمیت تبلیغ و استقبال مردم از مبلغان گفت: امروز بیش گذشته شرایط برای تحصیل و تبلیغ فراهم است و استقبال مردم از از مبلغان عالم و با اخلاق هم بسیار خوب است.

وی یکی از رسالت های دیگر مبلغان را توجه و تبیین مسائل و ارکان انقلاب و احیای فاطمیه برشمرد گفت: در گذشته  مرحوم آیت الله العظمی فاضل بر احیاء فاطمیه تأکید فراوان داشته و خودش هم قدم های برداشته و امروز از آن قضیه 3 دهه می گذرد و لازم است حتی بیش از گذشته برای برگزاری آن تلاش کرد.

عضو جامعه مدرسین عنوان کرد: فاطمیه یعنی فریادهایی که حضرت فاطمه(س) برای دفاع از اسلام زد، آن روزی که پیامبر گرامی اسلام(ص) به رحمت خدا رفت، حضرت زهرا(س) دست امام حسن(ع) و امام حسین(ع) را گرفت و در خانه مهاجرین و انصار رفتند و فرمودند: «انصروا الله» یعنی خدا را یاری کنید! یعنی خدا است که امیرالمؤمنین(ع) را بعد از پیامبر حاکم و ولی قرار داده است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)  با بیان این که حکم خدا در حلال و حرام با حکم او در اصول اساسی اسلام قابل مقایسه نیست، ابراز داشت: خدا فرمود: حاکم جامعه اسلامی بعد از رسول اکرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع) باشد و حضرت زهرا(س) نیز فریاد زد که چرا با حکم خدا مخالفت می‌ کنید؟ چرا با حکمی مخالفت می‌ کنید که تا روز قیامت آثار بدی خواهد داشت؟.

آیت الله فاضل ‌لنکرانی افزود: فاطمیه یعنی دفاع از ولایت و امامت و صرفا بحث غصب خلافت نبوده است، بلکه فاطمیه یعنی زمانی که به مردم اعلام کنیم در آن روز با خدا ستم و ظلم شد از این رو فاطمیه دفاع از خدا است.

وی در ادامه عنوان کرد: خداوند متعال به حضرت زهرا(س) یک عنایت خاصی دارد و به ایشان علم مخصوصی داده است و علت این که اسم ایشان فاطمه قرار داده شده است این است که ایشان از بدو تولد از جهل و گمراهی بریده شده و عالمه است.

این استاد حوزه با اشاره به این که افتخار حضرت فاطمه(س) صرفا دختر پیامبر بودن نیست، خاطرنشان ساخت: پیامبر گرامی اسلام(ص) گاهی دست دخترشان را می‌ بوسید و می‌ فرمود: «من به امر خدا دست فاطمه(س) را می‌ بوسم»؛ بعد از سه دهه ای که فریاد احیای فاطمیه از مراجع بلند شد، چقدر کتاب در باب مقامات حضرت زهرا(س) نوشته شده که خود حوزه های علمیه نیز از آن بی خبر بودند.

آیت الله فاضل ‌لنکرانی بیان داشت: منابع و کتب آماده است و ما هرگز قصد اختلاف بین شیعه و سنی نداریم، بلکه این ها حقایقی است که در کتب خود آنها آمده و ما ضمن رعایت وحدت و ضمن تأکید بر حفظ برادری با اهل سنت، اساس اسلام را مطرح کنیم به همین جهت حضرت زهرا(س) می‌ تواند محور وحدت باشد چون ایشان نیز غیر از خدا حرف دیگری نمی زد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها