پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
رئیس‌کل دادگستری قم:
مجلس کارآمد مانع بروز تخلفات می‌شود/برخورد جدی با جرائم انتخاباتی
رئیس‌کل دادگستری استان قم وجود مجلس کارآمد را مانع از بروز تخلفات دانست و گفت: دستگاه قضایی به تنهایی توان کاهش تخلفات را ندارد و قانون، بسترساز توسعه و جلوگیری از تخلفات است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری، حجت الاسلام علی مظفری در نشست خبری که قبل از ظهر یکشنبه در دادگستری کل استان قم برگزار شد، اظهار کرد: یک برنامه تحولی در قوه قضائیه در حال اجرا است و در اجرای آن تمام اخبار به مردم اطلاع داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون آئین دادرسی کیفری تا پرونده‌ای در مرحله مقدماتی قرار دارد، نمی‌شود اطلاعات آن را رسانه‌ای کرد، گفت: پرونده‌های خاص مانند پرونده مفاسد اقتصادی استثنا بوده و اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس دادگستری استان قم افزود: یکی از برنامه‌های تحولی در قوه قضائیه برای امسال و سال آینده برخورد جدی با اخلال گران نظم عمومی است و دستگاه قضایی در این زمینه با کسانی که به جرائم خاص اهتمام دارند هیچ‌گونه مسامحه‌ای نداشته و به صورت جدی برخورد می‌کند.

حجت الاسلام مظفری ادامه داد: چندین سال است کمیته ویژه‌ای تشکیل شده و حوزه‌ای در معاونت دادگستری کل استان قم ایجاد شده که جرائم را از زمان تشکیل پرونده تا صدور حکم پی گیری و اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با تبیین دلایل تشکیل این کمیته تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دلایلی که چنین کمیته‌ای تشکیل شده است را می‌شود رسیدگی دقیق و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر به پرونده‌ها ذکر کرد.

رسیدگی ویژه به پرونده‌های جرائم خاص

رئیس‌کل دادگستری استان قم ادامه داد: دستگاه قضایی در پرونده‌های جرائم خاص که در دادسرا باز می‌شود به صورت ویژه رسیدگی می‌کند و تلاش دارد با فوریت به آن رسیدگی کرده و از اطاله دادرسی جلوگیری کند.

وی تأکید کرد: کسانی که در ذهن می‌پرورانند که در این استان جرائم خاص و خشن انجام دهند، باید بدانند برخورد جدی با آن‌ها خواهد شد.

حجت الاسلام مظفری با بیان اینکه نزاع‌های دست جمعی در قم کم است، تصریح کرد: اما همین مقدار ناچیز هم برای قم زیاد است.

وی با بیان اینکه جامعه ما جامعه پیشروی است، تصریح کرد: افراد برای احقاق حق باید از مراحل اداری و با اعتماد به دستگاه قضایی پی گیری کنند.

رئیس‌کل دادگستری استان قم ادامه داد: پرونده‌های سرقت حتی سرقت خرد نظام خانواده و امنیت را به هم می‌ریزد. مردم امنیت لازم دارند و افتخار جمهوری اسلامی ایجاد امنیت است.

وی با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور بیان کرد: استان قم در این زمینه بسیار ویژه بود و مردم با صبوری و با بصیرت برخورد کردند و مسئله‌ای نداشتیم از مردم که با بصیرت و آگاهی اجازه ندادند مشکلاتی که در سایر نقاط کشور رخ داد در قم رخ بدهد، سپاسگزاریم و کسانی نیز که در قم تجمع کردند به زودی پرونده‌های آنان رسیدگی می‌شود.

کسانی که در انتخابات وارد می‌شوند باید مّر قانون را رعایت کنند

حجت الاسلام مظفری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در آستانه انتخابات مجلس هستیم، بیان کرد: کسانی که در انتخابات وارد می‌شوند باید مّر قانون را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در برخورد با جرائم انتخاباتی مصمم است و بدون اغماض برخورد می‌کند، گفت: از تمام مراجع نظارتی و امنیتی موارد انتخاباتی را به صورت جدی پی گیری می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان قم ادامه داد: کسانی که وارد انتخابات می‌شوند باید بدانند حفظ قوانین آن خط قرمز نظام است.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی به تنهایی توان کاهش تخلفات را ندارد و قانون، بسترساز توسعه و جلوگیری از تخلفات است و وجود مجلس کارآمد مانع از بروز تخلفات می‌شود.

تأکید بر توجه به عفاف و حجاب در قم

حجت الاسلام مظفری در ارتباط با موضوع عفاف و حجاب نیز بیان کرد: قم خواستگاه انقلاب و محل نشر و نمو انقلاب است و ماهیت این شهر اسلامی بودن آن است و دستگاه قضایی استان در کنار ارگان‌هایی که مسئولیت دارند با افرادی که در این عرصه فعالیت دارند و در صورتی که پرونده تشکیل شود برخورد می‌شود.

وی همچنین از تشکیل کمیته‌ای با موضوع ماده ۴۷۷ در قم خبر داد و بیان کرد: بین هزاران پرونده که رسیدگی می‌شود اگر یک رأی به صورت خلاف شرع صادر می‌شود کمیته‌ای تشکیل و به صورت فوق العاده به چنین ادعاهایی رسیدگی می‌شود و این پرونده به تهران ارسال و در دیوان عالی کشور رسیدگی و رأی جدید صادر می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان قم همچنین از افزوده شدن شعبه برای جرائم کیفری قم خبر داد و گفت: برای انجام قضاوت عادلانه این کار انجام می‌شود و با توجه به اینکه قضات سرشان خلوت می‌شود می‌توانند بهتر و دقیق‌تر رسیدگی کنند.

حجت الاسلام مظفری ادامه داد: در حال حاضر پرونده‌های ما کمتر از میانگین کشوری است ولی دنبال این هستیم که پرونده‌ها کاهش یابد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها