دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
جوابیه مرکز بهداشت استان قم به خبر قم فوری
در پی انتشار خبری مبنی بر بهداشتی نبودن آب برخی از استخرهای قم مرکز بهداشت استان قم طی جوابیه ای به این خبر واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری، متن این جوابیه بدین شرح است:

درحال حاضر در سطح استان قم 31 استخر وجود داردکه به طور مرتب توسط بازرسین بهداشت کنترل و نظارت می گردند. این نظارت ها بخصوص در فصل تابستان به علت تعداد بالای متقاضی و بالا رفتن امکان آلودگی نظارت بیشتری انجام می گیرد. این نظارت شامل کنترل مسایل بهداشتی و بهسازی از جمله كلرسنجي آب، نظارت بر سرويس هاي بهداشتي، رعايت بهداشت فردي كاركنان، نظارت بر بوفه ها، کنترل كيفيت ميكروبي و شيميايي آب، کدورت آب، ميزان املاح، PH آب و دماي آب و نحوه گندزدايي می باشد. پايش هاي انجام شده از استخر های شنا حاكي از آن است كه حدود 90 درصد استخرهاي قم از نظر وضعيت بهداشت آب و محيط دارای شرایط مطلوب می باشند و در مواردی که دارای نقص می باشند تذکرات لازم داده شده  و رفع نقص آنها در حال پيگيري است.

مجموعه هاي آبي و استخرهاي شنا محل مناسبي براي انتقال بيماريهاي عفوني و پوستي مي باشند، لذا نظارت هاي بهداشتي بر كيفيت ميكروبي و شيميايي آب در آنها از اهميت بسزايي برخوردار است. پذیرش بیش از حد ظرفیت این مشکل را تشدید می کند که لازم است در این خصوص نظارت و مداخلات لازم  از طرف دستگاه های نظارتی صورت گیرد.

عمده مشکل استخرهای قم مربوط به تاسیسات لوله کشی، تصفیه و گندزدایی است که لازم است با نظارت و پیگیری سازمان های ذیربط مشکلات آن ها حل و فصل شود.

عدم رعایت نکات بهداشتی استخر از سوی مردم مانند استفاده از مواد آرایشی در هنگام استفاده از استخر، خوردن و آشامیدن بخصوص در سانس های طولانی، عدم اجابت مزاج قبل از شنا، جدا نبودن استخر کودکان و عدم رعایت بهداشت فردی و  استحمام قبل از ورود به استخر و بعد از شنا می تواند مشکلات آن را افزایش دهد.

در انتها توصیه می شود شناگران نکات زیر را در هنگام استفاده از استخر رعایت کنند:

 • شناگران موظف هستند که قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون بشویند. همچنین بعد از استفاده از آب استخر همین عمل را انجام دهند تا از آلودگی های احتمالی پیش گیری به عمل آید.
 • قبل از ورود به استخر، حتما پاهای خود را در حوضچه ضد عفونی به مدت یک دقیقه قرار دهند.
 • شناگران قبل از ورود به استخر، باید مثانه خود را تخلیه کنند.
 • در صورت استفاده از توالت در محوطه استخر شنا، شناگر می باید قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون بشوید و از حوضچه ضد عفونی کننده (کلر) عبور کند.
 • شنا گر از ورود به استخری که به طور کامل پر آب نیست و یا نجات غریق در محوطه نیست، خودداری کند.
 • شناگران از بردن مواد غذایی، ظروف مختلف به ویژه شیشه به محوطه استخر خودداری کنند.
 • هر شناگر باید دارای وسایل اختصاصی شنای تمیز باشد.
 • اگر به بيماري اسهال مبتلا هستيد از رفتن به داخل آب خودداري كنيد.
 • آب استخر را به هيچ وجه وارد دهان نكنيد.
 • از انداختن آب دهان، مضمضه کردن آب، شستن و خارج کردن ترشحات بینی و… خودداری کنید.
 • هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید. ترجیحاً هنگام ابتلاء به بیماری توأم با خلط عفونی، به شنا نپردازید.
 • اگر بیماری پوستی از قبیل بیماریهای قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید.
 • بعد از استخر نیز بدن خود را شستو دهید. 
 • پیش از ورود به محیط استخر و داخل شدن به آب، حتما آرایش صورت تان را پاک کنید. حل شدن مواد مختلف آرایشی در آب استخر و آلوده شدن آن،‌ می‌تواند زمینه ابتلا به انواع ناراحتی‌ها و حساسیت‌های پوستی را برای افرادی که در آن آب شنا می‌کنند ایجاد کند.

 

دکتر حسن ایزانلو- رئیس مرکز بهداشت استان قم

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها