دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
بخشدار جعفریه قم:
توسعه گلخانه‌ عامل رونق کشاورزی بخش جعفریه قم است
بخشدار جعفریه قم گفت: شرایط لازم برای گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در بخش جعفریه فراهم است و این موضوع عامل رونق کشاورزی و به‌طورکلی اقتصاد منطقه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری، سید جمال موسوی بیان کرد: گسترش گلخانه‌ها علاوه بر درآمدزایی قابل‌توجه برای بهره‌برداران، مصرف آب را در حوزه کشاورزی کاهش می‌دهد و این موضوع برای بخش جعفریه که با کمبود منابع آبی پایدار مواجه است، بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: در کنار این مزایا، در گلخانه شرایط محیطی تحت کنترل قرار می‌گیرد و تنش‌های آب و هوایی آسیب کمتری به گیاهان وارد می‌آورد، درحالی‌که در کشاورزی سنتی، محصول تحت تأثیر شدید شرایط محیط اطراف خود بوده و این موضوع در سال‌های گذشته خسارت‌های فراوانی به کشاورزان بخش وارد کرده است.

وی ادامه داد: توسعه گلخانه‌ها به دلیل مزایای اقتصادی و اشتغال‌زایی مطلوب می‌تواند عامل مهمی برای حفظ جمعیت ساکن بخش به‌خصوص در روستاها و حتی مهاجرت معکوس به این منطقه شود و درآمد خانوارهای بومی را افزایش دهد.

موسوی گفت: راهبرد اقتصادی بخش در حوزه کشاورزی، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در همه مناطق است و در این زمینه حمایت‌های لازم از بهره‌برداران به عمل خواهد آمد.

وی بیان کرد: تجربه نشان می‌دهد، فعالیت درزمینهٔ تولیدات گلخانه‌ای، دارای سود مناسبی است و به همین دلیل تلاش می‌کنیم شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران جدید به این حوزه در بخش جعفریه بیش از گذشته تسهیل شود.

وی ادامه داد: جعفریه در مسیرهای ارتباطی پرتردد قم قرار دارد و به همین علت، موقعیت مناسبی برای فروش و صادرات محصولات تولیدی گلخانه داران بخش در داخل و خارج از استان فراهم است.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش جعفریه، مرکزی، خلجستان، کهک و سلفچگان است.

بخش جعفریه یکی از بخشهای استان قم با وسعتی حدود ۶۵۰ کیلومترمربع در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر مقدس قم با جمعیتی بیش از ۱۶ هزار تن با ۲ گویش فارسی و ترکی با مرکزیت شهر جعفریه است؛ این بخش در مسیر راه ارتباطی استان‌های غربی و مرکزی کشور قرار دارد و دارای یک دهستان (جعفرآباد) و یک شهر (جعفریه) و ۳۳ روستا است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است. بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها