شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم:
صد درصد جمعیت شهری قم تحت پوشش آب سالم هستند
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم با بیان این که تعداد مشترکین آب در قم بیش از 316 هزار و تعداد مشترکین فاضلاب بیش از 92 هزار فقره است گفت: درحال حاضر صد درصد جمعیت شهری تحت پوشش آب سالم و بهداشتی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فوری،به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم روز دوشنبه اعلام کرد که علی جان صادق پور در دیدار با استاندار قم اظهار داشت: در حال حاضر آب مورد نیاز شهر قم به وسیله 236 کیلومتر خط انتقال و بیش از 2 هزار و 100 کیلومتر شبکه توزیع، تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بیش از 350 هزار مترمکعب مخزن ذخیره و 64 حلقه چاه در قم در مدار بهره‌برداری است، خاطرنشان کرد: ظرفیت تصفیه‌خانه‌های آب قم در حال حاضر 271 هزار مترمکعب در شبانه ‌روز است که وظیفه تصفیه آب انتقالی از سدکوچری را بر عهده دارد.
وی همچنین طول خطوط انتقال فاضلاب قم را 15 کیلومتر و طول شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر را بیش از 100 کیلومتر دانست و ابراز داشت: تصفیه‌خانه‌های فاضلاب قم نیز در حال حاضر ظرفیت تصفیه 64 هزار مترمکعب فاضلاب را در شبانه ‌روز دارد که با بازسازی و راه‌اندازی تصفیه‌خانه شماره 2، این رقم به 120 هزار مترمکعب در شبانه‌ روز می‌رسد.
صادق پور، میزان آب بدون درآمد را در قم حدود 17.63 درصد عنوان کرد و یادآور شد: این رقم پایین‌تر از متوسط کشوری است و شرکت آب و فاضلاب قم را در بین سه رتبه برتر کشور قرار داده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به زیان‌ده بودن شرکت‌های آب و فاضلاب گفت: شرکت آب و فاضلاب قم سالانه حدود 404 میلیارد ریال زیان جاری متحمل می‌شود و با توجه به اینکه منبعی برای جبران این زیان در اختیار ندارد زیان انباشته این شرکت تا پایان سال گذشته به بیش از 2 هزار و 366 میلیارد رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در بخش دیگری از سخنان خود به قابلیت‌ها و توانمندی‌های این شرکت پرداخت و اظهار داشت: اجرای طرح تله‌متری و تله کنترل تاسیسات تامین و شبکه توزیع آب در شعاعی بالغ بر 85 کیلومتر از مرکز شهر، ایجاد سامانه 122 و ارتباط آن با کلیه واحدهای شرکت با هدف برآورده کردن تمام درخواست‌های مشترکین به صورت تلفنی و استقرار سامانه GIS در شرکت با پوشش کامل تمام تاسیسات و وجود 180 کیلومتر شبکه مجزای توزیع آب شیرین با یک هزار و 200 فقره انشعاب و 280 ایستگاه از جمله این قابلیت‌هاست.
وی عدم یکپارچگی در مدیریت آب انتقالی به قم، کاهش اعتبارات استانی و عدم تخصیص اعتبار برای ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر قم را از چالش‌های پیش روی شرکت آب و فاضلاب قم برشمرد و خاطرنشان کرد: معافیت مندرج در قانون برای برخی از اماکن با توجه به فراوانی زیاد آن‌ها در شهر قم که نسبت به بقیه شهرهای کشور استثناء است، فشار مالی زیادی به شرکت وارد می‌کند.
صادق پور، فرسودگی حدود 300 کیلومتر از شبکه فاضلاب و نیاز به اصلاح آن، عدم وجود مدیریت یکپارچه و متمرکز برای استفاده پساب تصفیه شده فاضلاب و عدم تخصیص کافی آب سرشاخه‌های دز به شهر قم را از دیگر مشکلات آبفای استان برشمرد و ابراز داشت: تخصیص در نظر گرفته شده برای شرب قم از مصرف حال حاضر شهر نیز کمتر است و در آینده‌ای بسیار نزدیک شهر قم را مجددا با کمبود آب شرب مواجه می‌کند.
وی احداث نیروگاه برق‌آبی بر روی خط انتقال سد 15 خرداد با ظرفیت 3 مگاوات، احداث نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 45 کیلووات، احداث نیروگاه 100 کیلوواتی در تاسیسات سالاریه و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب منطقه‌ای (پکیج) در محلات پردیسان با ظرفیت 400 مترمکعب در شبانه ‌روز را از جمله طرح های شاخص شرکت آب و فاضلاب قم برشمرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین بر لزوم احداث تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان و خطوط انتقال آن به مبلغ 280 میلیارد تومان، تکمیل باقیمانده تاسیسات فاضلاب شهر قم به ویژه در مناطق با تراکم بالا و نفوذپذیری پایین خاک، بازسازی خط انتقال آب قدیم 15 خرداد به قم، اجرای خط رینگ آب شمال قم با هدف تعدیل فشار در پیک مصرف و غیره تاکید کرد.
وی در پایان خواستار مساعدت و دستور استاندار برای افزایش سهم استان قم جهت تخصیص آب شرب از سد کوچری، تحویل بهره‌برداری از خط انتقال آب کوچری به قم به شرکت آب و فاضلاب، تخصیص اعتبار استانی برای اصلاح شبکه‌های فاضلاب، تعیین سیاست کلی استان در خصوص تداوم اجرای تاسیسات فاضلاب در سایر نقاط شهر، احداث تصفیه‌خانه‌های محلی و مدیریت آب خاکستری در مناطق مختلف شهر و غیره شد.
استاندار قم نیز در این دیدار بر ضرورت تکمیل طرح های نیمه‌ تمام و آماده کردن طرح های موثر جهت افتتاح در40سالگی انقلاب تاکید کرد.
بهرام سرمست همچنین از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خواست تا موضوع های مطرح شده به ویژه در بخش آب خاکستری و پساب را پیگیری کند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها